Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

Zachraňte Kyselku!  -  20. 8. 2012

Dovolte mi nabídnout Vám informace od aktivistů, kteří se snaží o záchranu někdejšího slavného a navštěvovaného místa. Lázně Kyselka jsou spjaty se jménem Mattoni, leží v blízkosti Karlových Varů a první lázeňský dům byl postaven v roce 1829. Porevoluční osud lázní je více než smutný. Společnost Karlovarské minerální vody, která ze značky Mattoni žije už dvacet let, zde vlastní část budov a zatím nepřijala zodpovědnost a nezajistila ani v nejmenším, aby se tyto vzácné budovy nezničily docela. Je pozoruhodné, že této neaktivitě nečinně přihlížejí zodpovědné orgány.

Na jaře 2012 se po letech na místo přijel podívat pravnuk původního zakladatele Heinricha Mattoniho (narozen 1830), Rudolf Mattoni. Ten se narodil už v Americe rodičům, kteří odcestovali před nacistickou hrozbou. Nyní je emertiním profesorem kalifornské university a uznávaným biologem. Tvrdí, že stav památek v Kyselce by byl všude jinde zločinem. Vědec spolupracuje s Jihočeskou univerzitou grantem Mattoni. Do Čech občas jezdí a je zděšen, jak se za poslední léta zvýšila devastace místa, které ještě před revolucí bylo trvale užíváno. Nechápe smířenost českých úřadů, které dodnes mlčky přihlížejí postupné destrukci ještě nedávno výstavných lázeňských domů.

Česká televize se v pořadu Reportéři ČT věnovala tématu dvakrát. Čerstvější je díl věnovaný červnové návštěvě Rudolfa Mattoniho. Díl byl uveden dne 2.7.2012: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/212452801240026/obsah/209760-areal-kyselky-ocima-potomka-mattoniho/ .

Starší reportáž o Kyselce, kterou Reportéři ČT odvysílali 23.5.2011 je na odkazu:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/211452801240020/obsah/158420-zdevastovany-historicky-areal-kyselka/ .

Pokud Vás stav chráněné památky nenechává lhostejným, můžete se přidat k petici, která začíná následujícím textem
My, podepsaní signatáři petice, vyzýváme patřičné orgány České republiky, aby v zastavení devastace lázní Kyselka začaly neodkladně konat…
Lze ji najít na adrese: http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/cz/podpis-petice .

Připojuji ještě další kontakty na odkazy nabízející jak informace tak možnosti jak se do záchrany zapojit a přidat se tak ke známým lidem, kteří to již v nedávné minulosti učinili. Během chvíle, než jsem zkompletovala tyto informace, se k petici přidalo deset lidí. K patnáctému srpnu počet přesáhl 22800.

Všichni můžeme přispět, aniž bychom se angažovali finančně. Tak s tím neváhejme. Nuťme majitele, aby se o svůj majetek, architektonický skvost a zákonem chráněný objekt, staral. Patří ke kulturnímu dědictví této země!

Více info o problému: http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz
Video spoty: http://www.youtube.com/watch?v=xG1D1-OHcVo , spot http://www.youtube.com/watch?v=A6tcr2ejwSE
FB skupina: https://www.facebook.com/OpravteKyselku
Tisková zpráva: http://www.mediafax.cz/regiony/4090151-Koller-a-Issova-budou-tvari-videospotu-na-zachranu-Lazni-Kyselka
Tisk: http://denikreferendum.cz/clanek/13747-kyselka-uz-neni

Děkuji za jakoukoliv formu pomoci.

Ing. Alena Janáková

 


 

Vložit příspěvek