Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

První dojmy z funkce radního, aneb otevřeno – zavřeno po mém.  -  3. 2. 2011

Těsně po komunálních volbách 2010 jsem viděl situaci v zastupitelstvu velice složitou. Výsledek voleb neukázal jasného vítěze. Mandáty se rozdělily různým poměrem mezi všechny kandidátky. Bylo víc než jasné, že radniční „koalice“ bude složena minimálně ze čtyř až pěti subjektů. Navíc se v průběhu povolebních jednání objevila osobní nevraživost mezi některými zastupiteli. Jednání byla velice složitá, nicméně se nakonec podařilo potřebnou většinu 8 hlasů získat. Musím uznat, že někteří zastupitelé v zájmu sestavení nového vedení města značně ustoupili ze svých původních požadavků.
Po ustavujícím zastupitelstvu se svých úřadů ujal starosta, místostarosta a ostatní členové rady. Postupně vznikl finanční a kontrolní výbor a ustavila se bytová komise. Vzniklá koalice projevila vůli přenechat kontrolní výbor „opozici“. Ten vzniknul pod vedením Bc.Františka Ciráka. To je podle mého v naprostém pořádku. Kontrolní výbor je nezávislý na radniční „koalici“ a je tedy silnou zpětnou vazbou činnosti vedení města.
Funkci bytové komise plnila v minulosti rada. To jsme považovali za nešťastné. Evokovalo to u obyvatel Dašic pocit manipulace s bytovým fondem ve prospěch známých členů rady. Proto jsme rozhodli o vzniku nezávislé bytové komise pod vedením p.Tomáše Koldy.
Rada jako taková začala pracovat okamžitě. V časovém presu způsobeným podzimním termínem komunálních voleb jsme museli vyřešit několik ožehavých problémů. Jednak bylo nutno připravit a doporučit ke schválení zastupitelstvu rozpočet pro rok 2011. Zde bych rád poděkoval zejména Ing. Janu Foldynovi, který jako bývalý předseda finančního výboru připravil koncept, se kterým se později pracovalo. Neschválení rozpočtu by mělo za následek hospodaření podle rozpočtového provizoria, což by mohlo vést ke značným problémům.
Dalším horkým bramborem jsou dotace na budovu kulturního domu, sběrného dvora a zateplení MŠ a ZŠ. Jedná se o administrativně složitou problematiku. Závažné chyby při administraci by v nejhorším případě mohly vést ke značné finanční újmě města. Navíc je situace mírně řečeno „nepřehledná“ a v písemnostech je na můj vkus dost velký nepořádek. Aby bylo vše ještě složitější tak se firma, která zajišťovala dotace na kultůráček rozpadla na dva samostatné subjekty, které se mezi sebou nijak nekomunikují. Zhotovitel rekonstrukce nárokuje značné vícepráce. S pomocí nezávislého stavebního dozoru se snažíme tyto náklady omezit na minimum. Jsem však přesvědčený, že lepší prací na kontrolních dnech stavby v minulosti bylo možno tyto náklady omezit na podstatně nižší částku.
Dotace na sběrný dvůr nám byla ministerstvem přidělena, jenže v listopadu 2010. To už opravdu hraničí s debilitou. Do začátku roku bylo nutno provést řadu různých úkonů, které jsou termínově vázány a nedaly se vůbec termínově stihnout. Proto bylo důležité neodkladně požádat o převedení dotace na rok 2011. To se v současné době děje, ale doposud nemáme vyjádření příslušných úřadů.
Na druhou stranu se již podařilo složitým jednáním s jednotlivými dodavateli sjednat na již smluvně zavázané kontrakty minulým vedením města slevy formou dodatku smlouvy o dílo v souhrnné výši přes půl milionu korun.
Důležitým bodem jednání byla vyhláška o platbách za komunální odpad pro rok 2011. Vzhledem k tomu, že za loňský rok muselo město Dašice svoz dotovat, bylo rozhodnuto o navýšení poplatku na 495,--Kč/osobu a rok. Věc však pro nás tímto nekončí. Starosta byl zaúkolován jednáním o cenách svozu a já osobně doufám, že se podaří pro příští rok dojednat lepší podmínky.
Nebudu zde již popisovat další projednávané body. Popsal bych tím ještě dvě až tři strany. Důležité podle mého soudu je to, že vidím velkou snahu pracovat poctivě a ve prospěch Dašic. Vždyť rada se schází v současné době minimálně jednou za tři týdny s minimální, ale vždy řádně omluvenou absencí. Kvůli některým palčivým problémům se samozřejmě scházíme i mimo tyto oficiální termíny.
Je mi jasné, že postupně přicházející změny se budou osobně dotýkat některých obyvatel. Je mi jasné, že budou někteří ukřivdění a naštvaní. Je docela dobře možné, že s námi voliči příště zúčtují a vypadneme z kola ven. I s tímto vědomím však do toho půjdeme. Rád bych,abychom za čtyři roky buď předali město v lepším stavu než se nachází nyní, nebo pokud bude vůle, pokračovali v nastoleném směru.

 


6 komentářů k “První dojmy z funkce radního, aneb otevřeno – zavřeno po mém.”

 1. Pavel napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat kdy bude přistaven kontejner, nebo místo kam můžeme odvést věci co se nám do popelnice nevejdou.

  • Pavel Ďurišík napsal:

   Dobrý den Pavle. Přistavení kontejneru je sice důležitou věcí, nicméně si myslím, že úkolem rady a zastupitelstva je zcela něco jiného, nežli provádění odvozu odpadu, či fekálií ze septiku. Přistavení kontejneru je v dikci vedoucího technického úseku. V současné době děláme vše pro to, aby byl vybudován co nejdříve sběrný dvůr. Potom už nebude třeba přistavovat kontejner v určitém termínu a bude možno se zbavovat odpadu průběžně. Ale k Vašemu dotazu: svoz bude zajištěn stejně jako v jiných letech. O termínech a místech přistavení bude včas informovat městský rozhlas. Pokud bude zájem, oznámím to i prostřednictvím těchto stránek.

 2. pilot napsal:

  Dobrý den, píšete, že koalice přenechala Kontrolní výbor opozici, ale pokud vím, tak ho vede pan Cirák, který byl na druhém místě kandidátky pana místostarosty Foldyny. Znamená to snad, že v Dašicích jsou Komunisté (jako v minulosti) sami sobě opozicí?

 3. František Cirák napsal:

  Vážený pilote,musím reagovat na Váš příspěvek ze dne 18.4.2011 a příspěvek Pavla Dˇurišíka z 3.2.2011.
  Ja se necítím a nechovám jako opoziční zastupitel,ale jako občan Dašic.Do voleb jsem šel jako nezávislý kandidát a to 2 dny před podáním kandidátek.Dlouho jsem tento svůj krok zvažoval.Nezastíram že jsem byl členem KSČ.
  Na programu mi bylo sympatické to,že nikto z kandidátů nešel do voleb proto,aby získal nějakou funkci.že se to zvrtlo za to ja nemůžu.
  Není mi lhostejné a nikdy nebylo,nehospodárné nakládaní
  s finančními prostředky města.
  Když jsem pracoval na městském úradě,tak jsem byl trnem v oku vedení města(starosta,místostarosta,tajemník,)a měl jsem smlouvu na dobu určitou.
  Protože jsem poukazoval na nehospodárnost s nakládáním s finančními prostředkami města(odpady,výstavba opatrovny,pronájem objektů v kasárnech,rekonstrukce bytů,přidělování bytů a vlasní hospodaření a nakládaní s majetkem)pracovní smlouva mne nebyla prodloužena.Když jsem se zeptal p.tajemníka proč,tak mi odpověděl že vedení města si to nepřeje.
  Dnes jsem rád že na úřadu nepracuji.Funkci předsedy KV sem nevzal ze msty jak si někto myslí.
  Chtěl bych upozornit každého,že KV není žádný vyšetřovací orgán.

 4. Bárta napsal:

  p Cirák poručík tak si ho pamatuju a doufám že to jde o tutéž osobu z mích voj.let.Byl férový a tvrdý chlap s KULAMA.A nevadí že byl v KSČ.Tím ho zdravím.B. ústředna

 

Vložit příspěvek