Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

Otevřeno – zavřeno  -  14. 11. 2010

Je název projektu, který na webových stránkách www.otevrete.cz provozuje nezisková organizace „Otevřená společnost, o.p.s.“ s úmyslem zlepšit fungování veřejné správy. Svým působením chce přispět ke konsolidaci české občanské společnosti tím, že navyšuje obecnou povědomost o kultuře práva a právního státu, demokratických formách správy státu a ochraně lidských práv.

Hlavním tahounem a mediálně nejznámější osobou je Ing. Oldřich Kužílek, který byl i tvůrcem zákona o přístupu k informacím a je uznávanou veličinou ve svém oboru.

Projekt Otevřeno – zavřeno podporuje občany i úřady při uplatňování zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím , který ukládá úřadům a veřejným institucím (vč. státních, krajských či obecních firem) zveřejňovat informace o své činnosti jak na webu, tak požádá-li je občan. Podporuje otevřenost veřejné správy, jde o účast občanů na rozhodování a svobodu projevu (především v radničních médiích).

Výsledky 8. ročníku soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO byly zveřejněny v září. Jsou v něm každý rok oceňováni největší „přátelé“ a „nepřátelé“ svobody informací a otevřenosti veřejné správy v ČR. Vybírala porota jedenácti nezávislých odborníků a v kategorii „Cena veřejnosti“ pak přímo občané. Ti mají možnost vybrat z došlých nominací nejlepší a naopak nejhorší případ poskytování informací úřady. V letošním ročníku byl podán rekordní počet nominací a velká většina z nich byla záporných. Na nárůstu má podíl nejspíše rozsáhlé porušování práva na informace, což plyne z mnoha společnosti zaslaných případů a dokladů. Častým námětem je také cenzura v radničních periodikách a porušování pravidel při jednání zastupitelstev a práv jejich členů. Ke zvýšení počtu nominací nejspíš také přispělo zkvalitnění elektronických nástrojů a průběžné zveřejňování nominací. Ty jsou navíc před zveřejněním ověřovány. Na stránkách jsou k dispozici podrobné popisy nominací. Můžeme se v lecčems inspirovat.

V kategorii OTEVŘENO v oblasti „Přístup k informacím“ získal 1. místo Lanškroun za nadstandardní zveřejňování informací z jednání rady města (jmenovité hlasování, zápisy s popisem diskuse), za publikování záznamů rady v radničním periodiku, a za mimořádně podrobný, konkrétní a aktuální strategický plán města. V oblasti „Svoboda projevu“ první cenu získalo Brno a jeho zpravodaj „Brněnský Metropolitan“ za zvýšenou snahu o objektivní a vyvážené informace o dění ve městě a zveřejňování názorů opozice. Ve speciální oblasti „Veřejné zakázky“ získal 1. místo Most za vynikající přehled veřejných zakázek, jehož předností je uvedení skutečné výsledné ceny a odůvodnění její odchylky, a též možnost různého vyhledávání.

V kategorii ZAVŘENO získala celkovou Hlavní cenu a 1. cenu v oblasti „účast veřejnosti a otevřenost rozhodování“ Praha za utajování informací okolo zakázky na provoz Centra kartových služeb (Opencard). V oblasti „přístup k informacím“ získaly první cenu Lesy ČR a. s. za systematickou obstrukční zdržovací taktiku při vyřízení žádostí o informace, zbytečné výzvy k upřesnění, překroucení zákona k průtahům, odepření informací o výměně obory Radějov s významným podnikatelem. V oblasti „svoboda projevu a šíření informací“ první. cenu získalo Znojmo - tajemník a obecní policie za zastrašující zjišťování totožnosti občana, který chtěl na jednání zastupitelstva rozdávat dopis, kritizující vedení radnice, a následné předvedení strážníky městské policie, takže se nemohl zúčastnit jednání.

CENA VEŘEJNOSTI byla letos potřetí udělena veřejností hlasováním na internetu. Hlasovalo se o stejných nominacích jaké byly předloženy odborné porotě. Hlasovalo 2903 hlasujících (r. 2009: 1108, r. 2008: 600). V kategorii OTEVŘENO zvítězila Správa Národního parku a CHKO Šumava (přístup k veřejným zakázkám prostřednictvím minitendrů na lesnické činnosti) před Mostem (zveřejňování podrobných informací na webu města o zadávání, průběhu i výsledku veřejných zakázek).

V kategorii ZAVŘENOna prvním místě skončilo Ministerstvo kultury (za odepírání informací o novele autorského zákona), před Ministerstvem zdravotnictví (za odepírání informací o tom, kdo je oprávněná osoba k pěstování konopí k léčbě) a Brnem-střed (za zneužívání radničního Zpravodaje pro propagaci starosty).

Už teď je možné se hlásit do nového, 9. ročníku. Byl vyhlášen příjem nominací 2011 na http://www.otevrete.cz/hodnoceni-uradu/soutez-otevreno-zavreno/prijem-nominaci-2011/.

Hlavním tahounem a mediálně nejznámější osobou „Otevřené společnosti, o.p.s.“ je Ing. Oldřich Kužílek, který byl i tvůrcem zákona o přístupu k informacím a je uznávanou veličinou ve svém oboru. Vydal (mimo jiné) publikaci o svobodném přístupu k informacím a otevřenosti veřejné správy „Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy“. Záměrem publikace je usnadnit čtenářům orientaci v problematice přístupu k informacím, nabídnout možnosti aplikace zákona v jejich konkrétních situacích, seznámit s povinnostmi pracovníků státní správy a samosprávy, které z tohoto zákona vyplývají a napomoci tak aktivnímu uplatňování práva na informace. Podkladem pro vznik příručky byly zkušenosti vyplývající z konkrétních případů, souhrn otázek, které byly vzneseny v internetové poradně a především rozsudky příslušných soudů, které vydaly ve věci porušování zákona č. 106/1999 Sb. příslušné soudy.

Z materiálů společnosti zpracovala Ing. Alena Janáková

 


12 komentářů k “Otevřeno – zavřeno”

 1. pilot napsal:

  Pln očekávání jsem v období vánoc navštívil webové stránky Dašic, abych se podíval, jak začala nově a lépe pracovat nová Rada Dašic a musím říci, že jsem byl v šoku. Že první výběrové řízení které vyhlásila bylo na plynofikaci a ústřední topení v hasičské zbrojnici by mně vůbec nevadilo, ale jinak se domnívám, že takto vyhlašuje výběrové řízení buď hlupák a nebo zloděj a obávám se spíše varianty b). Vyhlásit výběrové řízení den před Štědrým dnem (23.12.) a požadovat odevzdání nabídek do konce roku (31.12.) může buď diletant a nebo ten, kdo nechce, aby se do výběrového řízení někdo moc hlásil, protože má připraveného vítěze. Ať tak či onak, dašická pokladna na takto špatně připravené soutěži prodělá. Nemyslím si, že by výběr vítěze natolik spěchal, aby se nemohl dát rozumný časový prostor v neadventní době pro více firem, aby se mohly také zůčastnit a vybírat pak z většího množství nabídek. Obávám se tedy, že Dašice nejsou v dobrých a čestných rukou.

 2. Pavel Ďurišík napsal:

  Milý pilote, po ustavujícím zasedání zastupitelstva začala rada okamžitě pracovat. Schází se pravidelně cca 1x za 14 dní. Věř mi, že zasedání nejsou jednoduchá a jsou poměrně dlouhá. Pracuje se často v časovém tlaku – viz příprava a schválení rozpočtu zastupitelstvem pro rok 2011 a.t.d. Pokud mě někdo nazývá hlupákem, je to jeho věc. Pokud mě ale někdo nazve zlodějem, to už je dost silná káva. Pokud máš nějaké indicie o špatném hospodaření se svěřeným majetkem radou města, předej je orgánům činným v trestním řízení. Věř, že na zmíněnou akci se sešlo dostatek nabídek i přes krátký termín. Na radě panuje všeobecná shoda na co největší transparentnost činnosti městské samosprávy. Máme v plánu zlepšit a zprůhlednit její činnost. Vše ale nejde změnit ze dne na den. Já za sebe prohlašuji, že nikdy nebudu souhlasit s nějakým bratříčkováním a kamarádíčkováním. Jak jsem doposud poznal ostatní členy rady, mají na věc obdobný názor jako já. Na závěr bych tě chtěl pilote ubezpečit, že naše kasa zmíněným výběrovým řízením v žádném případě nijak neutrpěla…

  • Pavel napsal:

   Nezlobte se na mě ale ,když výběrové řízení je vy věšeno na stránkách Dašic 23.prosince a 31.prosince, je konec tak koho by napadlo se podívat na stránky o svátkách nebo mezi stávkami !!A je zajímavé že všichni o komunálních volbách chtěli aby měl občan ovšem přehled a do všeho vyděl. A teď je to naopak ale to je vždy po volbách jen až budete chtít za 4 roky ke korytu tak to bude jiny že….Jsem rozhořčen co jse děje v takhle malé obci!!!!

 3. Pavel Ďurišík napsal:

  Možná to není z mého příspěvku zřejmé, ale dohodli jsme se na radě, že budeme informovat širokou veřejnost o našem jednání. Už vůbec není pravda, že teď po volbách jsou nám občané ukradení. Příští týden máme zasedání rady. Tam se dohodnu s kolegy, jakým způsobem budeme informovat a následně tak učiním. Ještě jednou žádám o trochu trpělivosti. Řešili jsme nejdříve opravdu to nejnutnější pro zajištění chodu města a seznamovali se se skutečným stavem.

  • Michal napsal:

   Musím říci, že jsem si toho výběrového řízení na stránkách města také všiml a měl jsem z toho též pocit, že je to nějaká levárna. Vyhlásit výběrové řízení o vánocích a ještě na to dát pouze týden je opravdu málo. Taky by mě zajímalo, proč to najednou tak hrozně spěchalo, aby se nedala rozumná šance všem firmám přihlásit se do tohoto výběrového řízení. Alespoň mám jasno, co za lidi město povede, což je ale spíš cena útěchy a zřejmě bohužel špatná zpráva pro dašičáky.

 4. Vášek napsal:

  To víte když se hrnou ke korytu!! tak sliby a pak chyby!

  • Pavel Ďurišík napsal:

   Jasně. Kdo chce psa bít, hůl si jistě najde. Pozastavujete se nad termínem vyhlášení výběrového řízení. Zajímavé je, že se nepozastavujete nad tím, že rada plynofikaci schválila na svém zasedání již 13.12.2010. Vyvěšení informace na úřední desku však není věcí rady. Zajišťuje ho někdo jiný. Zveřejnění mohlo proběhnout už 14.12.2010. Na dřívějším zasedání to nešlo, protože nebyla připravena dokumentace. Dále si myslím, že nebylo s čím otálet. Topení je jaksi nejpotřebnější v zimním období a nikoli na jaře. To je asi vše, co jsem k danému problému chtěl sdělit…

  • Cirák napsal:

   Ahoj Pavle souhlasím s Tebou,že je potřeba nějaký čas aby se situace zkonsolidovala.Není možné někoho nařknout že krade pokud není důkaz.Ale píšeš,že rada projednávala plynofikaci hasičské zbrojnice a není to věc rady že to nebylo včas oznámeno.Pokud si to pamatuji tak vedení města tvoří:Starosta,místostarosta a tajemník.
   Proč jsou termíny projednávaní rady ,zastupitelstva vyvěšovány vždy až v posledním možném termínu?
   Je za to někto odpovědný, ja vim kdo to je.Nebyl by načase v tomto udělat pořádek a jasně a pravdivě informovat občany Dašic?
   Pokud se Ti to tobě a celé radě podaří tak bude odstraněno mnoho problému a nedorozumění.
   A k tobě Michale,dej vedení města alespoň 100 dní aby se dokázali zorientovať.Za sebe Ti můžu říct,že jako zastupitel a předseda kontrolního výboru určitě budou předmětem kontroly všechny výběrové řízení.
   Pokud máš pocit,že se děje něco nekalého je nutno na to upozornit kontrolní výbor a pokud si myslíš že to není v jeho kompetenci tak postupuj tak jak ukládá zákon.

   • Pavel Ďurišík napsal:

    Je to tak pane Ciráku. Zrovna dnes připravujeme u nás ve firmě audit. Vždy po předložení zprávy auditora okamžitě provádíme nápravu a přijatá opatření se následně kontrolují. Vy jste v minulém období ve zprávách kontrolního výboru popisovali procesní chyby v řízení města. Myslím, že dodnes nejsou napraveny. Na včerejším jednání nám byl předložen výsledek auditu z května 2010, který si zadává město u nezávislého auditora. Nikde nebylo nalezeno usnesení minulé rady města, které by se jeho výsledkem zabývalo. Také jsme chtěli projednat jistou investiční akci. V zápětí se ukázalo, že nikdo neví, kde se nachází projektová dokumentace. Někdo ji vloni převzal a někam ji dal. Nikdo však neví kam. Když jsem byl zvolen do rady, myslel jsem si, že rozhýbeme dění v krátkém čase. Žel bohu se ale neustále potýkáme se systémovými nedostatky, které se vždy od někud vynoří a dost zdržují. Věřím ale, že se nakonec dá vše do pořádku.

   • Michal napsal:

    Pane Ciráku, obávám se, že kontrolní komise ani nikdo jiný neshledá rozpor se zákonem. Na druhou stranu každému soudnému člověku je jasné, že pokud se řízení vyvěsí 23.12., tak chvíli trvá, než si toho firmy všimnou, potom si musí vyzvednout na úřadě zadávací dokumentaci, dále potřebují čas na vypracování nabídky a na její předání zpět na úřad. Pokud by soudný zadavatel chtěl co nejkorektnější soutěž, hodně zájemců a co nejvýhodnější cenu pro Dašice, nevypsal by to do období vánočních svátků a nebo by dal potenciálním soutěžícím mnohem delší dobu než do 31.12. Takto to skutečně vypadá, že nabídku mohl podat pouze ten, kdo byl na ni předem připraven. Je to spíš o úmyslu a schopnostech zadavatele než o nezákonosti takové soutěže a s tím kontrolní výbor moc nezmůže.

 5. admin napsal:

  Prosím přispěvatele používajícího jméno Pavel a Vášek, aby používal pouze jednu přezdívku.
  Děkuji!

 6. Jan napsal:

  Dobrý den, musím se zeptat na jednu otázku. vy jste nevěděli že se v zimě topí a že se nemohlo výběrové řízení konat dříve aby bylo vše na zimu hotové? souhlasím se všemi kdo sem piší! bohužel jiné to asi v Dašicích nebude!

 

Vložit příspěvek

*