Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

V Semilech mají průhlednou radnici  -  12. 11. 2010

Účastnila jsem se semináře, který pořádala nezisková organizace „Oživení“ dne 6.11.2010 v Semilech. Zaštítil jej místní starosta Mgr. Jan Farský. Je to ambiciózní, pracovitý a velmi schopný mladý muž, kterému se podařilo neuvěřitelné. Před 4 lety jako mladý právník převzal semilskou radnici, kde mu bylo předáno 7 klíčů a jedna bezvýznamná smlouva a byl „vhozen do vody“. Pod jeho vedením se Semily staly českým unikátem, když se otevřeně postavily korupci ve veřejných zakázkách. Přes tři roky město aplikuje to, co ostatní politické strany mají teprve na papíře ve svých programech - transparentní zadávání zakázek.

Jak to dělají? Vsadili na absolutní otevřenost a na internetu se zveřejňuje celý průběh výběrových řízení u všech zakázek nad 30 tisíc korun. Na semilském webu tak lze zpětně dohledat, jak byla u které zakázky zpracována zadávací dokumentace, či jaká byla kritéria pro výběr vítěze. Kromě toho lze zjistit, kdo byl v hodnotící komisi, a kdo jak danou nabídku ohodnotil. Se zkušenostmi z dašických podmínek – neuvěřitelné.

Když jsem v létě viděla o něm reportáž, nevěřila jsem vlastním očím (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210452801240031-reporteri-ct/ jde o třetí reportáž od cca 27. minuty, kdy i ta druhá o tom, jak to chodí v obci Hajany, stojí za to). V době, kdy jako zastupitelka Dašic mám obrovský problém se dostat k informacím, na něž mám ze zákona právo (a nezískala jsem je za několik měsíců, ač je to protiprávní), jsou na internetu semilské radnice navíc volně a přehledně dostupné všechny smlouvy, které město s vítězem soutěže uzavřelo, včetně případných dodatků. Nahlédnout do semilského transparentního systému zadávacích řízení můžete ZDE.

Pokud mám ze starostovy prezentace vytáhnout to nejdůležitější: Mají udělanou podrobnou vnitřní směrnici, jak se zakázkami pracovat, kde maximálně konkretizují zakázku ve fázi zadávání. Mají zaměstnané lidi, kteří to umí udělat. Vše kolem zakázek je zveřejněno, takže se nedohadují nad délkou záruky a sankcemi a dalšími konkrétnostmi, protože je s rozmyslem přímo zadají a soutěží se pouze o cenu. Zveřejňují s předstihem i záměry, co by chtěli do budoucna (když čekají na dotaci, třeba) a dávají tak prostor i menším firmám se na zakázku připravit a soutěžit o ni. Na každé zakázce nad 30 tisíc se jim náklady vynaložené do přípravy vrátí. Občas přistupují k výjimce a tu zveřejní i s odůvodněním, proč k ní přistoupili. Mají velmi schopného šéfa investic, který má zkušenosti z velké stavební firmy a je schopen si u menších zakázek dělat i kvalitní stavební dozor sám. Na velké zakázky si berou stavební dozor zvnějšku.

Znovu zvolený starosta Semil je pozoruhodný i tím, že se stal poslancem poté, co byl ze 17. místa na kandidátce TOP 09 voliči vykřížkován – v době, kdy byl po úraze dlouhodobě v nemocnici. Je důkazem, že není třeba žádná kampaň, když je za Vámi vidět práce. Jan Farský tvrdí: „Ze Semil se nám podařilo udělat rezervaci, ve které se na radnici nekrade. Zakázky jsou u nás o čtvrtinu levnější než kolik je standardní cena jinde. Nechtěl jsem hrát tu hru a ušpinit se. Proto jsem se rozhodl, že budeme dělat všechno transparentně. Do rozpočtů jdou veřejné peníze. Jak mohou být informace o tom, jak byly využity, neveřejné?"

Za svoji transparentnost získaly Semily před dvěma lety první cenu v soutěži Otevřeno-Zavřeno, která hodnotí otevřenost úřadů vůči veřejnosti. Jde o velmi zajímavý počin od Ing. Kužílka - http://www.otevrete.cz/ web pro otevřenost veřejné správy.

Předvolební Semilská výzva, kterou aktivisté z www.vymentepolitiky.cz oslovovali veřejnost. www.vymentepolitiky.cz/semilska-vyzva využila známost starosty a jeho činů.

Semily jsou bývalé okresní město s odpovídající strukturou, ale pouhými 9 tisíci obyvateli. V pěkném prostředí pod Kozákovem, mezi Českým rájem a podkrkonoším. Je to tu pěkné na nejen na první pohled.

Ing. Alena Janáková

 


 

Vložit příspěvek

*