Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

Jak vybrat vedení města?  -  8. 11. 2010

Zvažovala jsem před 4 lety, jak z vybraných zastupitelů vybrat vhodné vedení města. Se svým technickým přístupem jsem vycházela z představy jaké schopnosti, vlastnosti a dovednosti by měly osoby ve vedení města mít. Ty jsem zapsala do sloupců tabulky, kde na řádcích jsem uvedla jména a přidělovala jsem body.

Tento způsob uvažování mi byl pohaněn, ale trvám na tom, že je to nejlepší způsob vyhodnocení kvalit jednotlivců. A snad není sporu o tom, že chceme mít ve vedení města lidi kvalitní a schopné!!! Technický přístup haní ti, kdo nepotřebují, aby se vybíralo podle schopností a vykonané práce, ale podle jiných kritérií.

Já bych se ráda zamyslela i nad tím, jaké schopnosti a vlastnosti by měl dotyčný mít a jaké dovednosti by měl ovládat. Zdá se, že právě vedení města ve velikosti Dašic klade na vedení největší nároky. Nemohou se spolehnout na početný odborný aparát v odborech úřadu. O to schopnější by měli být. Místní znalosti, manažerské dovednosti, pracovitost, míra vzdělání, schopnost projevu slovem i písmem, schopnost argumentace a hledání optimálního řešení, osobní angažovanost, vize a schopnost jejich naplňování, již vykonaná práce. Unese zodpovědnost? Jistě jsou další atributy, které jsem přehlédla a které by bylo třeba zohlednit.

O každém z kandidátů nevíme všichni všechno. Vyplňování tabulky vnáší určitý systém. Když vyplníme, v každém řádku se tak nasčítá suma, z které v porovnání s těmi ostatními získáte jakési porovnání. A s tím se už dá dále pracovat.

K hodnocení si sami zvolte počet stupňů. Stačí i třívrstvé hodnocení - například 1 bod ne, 2 body nevím či středně, 3 body ano. Ideální by byla možná 4 bodová stupnice, kde 4 by znamenalo – určitě ano!

Při práci s předloženým by se minimalizoval vliv emocí a získaných animozit (nepřátelství). Myslím, že obyvatele celkem nezajímá, proč se někteří nemohou vystát. Od nás chtějí práci, proto nás zvolili.

Vybrat z naší vybrané sestavy vzniklé z  9 kandidátních listin není jednoduché. Zvláště za podmínek, kdy některá ze seskupení nemají za hlavní cíl tvořit hodnoty, ale upřednostňují bránit někomu či něčemu. K získání dohod se vedla početná jednání s různými výsledky. Pokud budeme stále vybírat na základě emočních přístupů, určitě nevybereme dobře!

V Dašicích je před námi tolik práce! Přichází poslední možnosti získat maximum z evropských dotačních titulů. Spolupráce – to je věc, která se tu opakovaně nenosí. Byli jsme zvoleni – máme zodpovědnost k voličům. Naprosto nezbytné je dodržování zákonů.

Postavila jsem základní verzi tabulky pro naši nově zvolenou sestavu zastupitelů. Tak si to zkuste. Myslím, že je docela zajímavé si své kandidáty srovnat podle této tabulky a pak s ní dále pracovat. Vůbec to není ztracený čas.

Třeba dojdete k překvapivému řešení. A po čtvrtečním jednání zastupitelstva můžete porovnávat s dašickou skutečností. V kasárnách 11.11.2010 od 18 hodin proběhne první společné jednání nově zvolených zastupitelů a budou se tam volit orgány města.

Ing. Alena Janáková

Tabulka schopností zastupitelstva ke stažení:

  • XLS (MS Excel)
  • ODF (Open Office)
  • PDF (Adobe Reader)

 


2 komentáře k “Jak vybrat vedení města?”

 

Vložit příspěvek