Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

Posvícenské setkání bývalých střelců  -  18. 9. 2009

V sobotu 12.9. se uskutečnilo setkání současných a bývalých členů Střeleckého klubu Dašice na střelnici ve Velkolánském. Jak už to u podobných akcí často bývá, bylo prvním impulsem k jejímu uspořádání vzpomínání několika bývalých členů a trenéra p. Ladislava Proroka na tzv. " staré časy".
S osobou Ladislava Proroka a také Jana Pavlíčka st. je vznik střeleckého klubu v Dašicích, tehdy ještě v rámci SVAZARMU, neodmyslitelně spjat. Parta dětí pod vedením obou trenérů chodila střílet tehdy ještě na "Cvičák" ve Velkolánském. Leželo se na trávě a střílelo ze starých vojenských vzduchovek vz.47. Postupem času se za pomoci mnoha dobrovolníků podařilo vybudovat v 80. letech novou střelnici pro malorážku a pistoli na pozemku zmíněného "Cvičáku". Také vybavení se postupně zlepšovalo.
Mladí závodníci měli vzduchovky ČZ 630 a 631 a německé HAENEL. Dospělí mimo původních ( ale stále výborných) českých malorážek ZKM, obdrželi dvě nové sovětské pušky SM a dvě německé HAENEL.
Děti chodili každou sobotu trénovat do tělocvičny místní školy, dospělí a dorostenci v rámci možností na novou střelnici. V době největší slávy měl SK mnoho členů a mezi nimi i skutečné talenty. Rád bych zde zmínil zejména Jardu Kmoníčka a Zdenu Plecháčkovou, kteří později odešli do střediska vrcholového sportu TMS Pardubice. Děti se pravidelně zúčastňovaly okresních a krajských kol, někteřé se dostaly až na republiku. Dospělí zase úspěšně reprezentovali naše město v okresních přeborech a pohárových soutěžích. Střílela se jak sportovní a standartní malorážka vleže, tak i polohový závod StM. Mnohokrát se jak jednotlivci, tak i družstva našeho klubu postavili na stupně vítězů. Jméno města Dašice bylo mezi střelci pojmem.
Jak se ale zpívá ve slavné písni Jiřího Suchého: "Jednou jsi dole, jednou nahoře", platí tento nápěv i pro náš klub. Po úspěšných letech postupně opadal zájem střelců a činnost klubu se utlumovala. Nelze to přisuzovat lenosti, či nezájmu členů. Po roce 1989 se podstatně změnil životní styl. Lidé tráví v zaměstnání mnoho času a na zábavu již tolik času nezbývá.
Dnes je střelnice sice funkční, ale pouze díky pár nadšencům, kteří jí věnují svůj volný čas. Znovu zde musím zmínit p. Ladislava Proroka, který zde tráví téměř každou sobotu, a to často sám. Přesto doufám, že se časem situace změní a že se budeme opět dozvídat o úspěších našich střelců.
Na závěr bych se ještě rád vrátil k Posvícenskému setkání. Byl jsem skutečně rád, že jsem měl možnost si jednak zase zastřílet a také zavzpomínat s těmi, kteří přišli. Je mi však líto, že bylo i mnoho těch, kteří byli pozváni, a přesto si nenašli ani hodinku na své bývalé kolegy.

 


Jeden komentář k “Posvícenské setkání bývalých střelců”

  1. Janáková napsal:

    Chválím autora za článek a organizátory za uskutečnění. Nechcete se vyjádřit i do Ozvěn? Neměli jsme z čeho článek do říjnového čísla sestavit. Myslím, že by se do dalšího čísla hodil. A třeba se mezitím domluvíte i na pravidelnějších akcích…
    J.

 

Vložit příspěvek