Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

Kovoví obři brázdí oblaka nad Dašicemi  -  8. 10. 2013

V jarních i letních měsících, nejenom v souvislosti s delšími dny, ale hlavně díky příznivému počasí, užíváme si pochopitelně radosti přírody vždycky více, než v podzimním a zimním čase. Samozřejmě, není-li toto letní počasí hodné přirovnání slovům notoricky známého výroku dědy Kemra, ve skvělé české komedii „Na samotě u lesa“, kdy děda, dříve než nezaseje a prodá kravku, ohodnotí tento deštivý nečas svými nenahraditelnými slovy, tedy: „ Chč… a chč...“!!

Při pobytu na zahrádkách, nebo jen tak někde venku, v dašických ulicích, či na vybagrovaném náměstí, nemůžeme si nevšimnout, jaké množství letadel nám to lítá nad hlavou! Často, již v dávnověku svého dětství, sledoval-li jsem za jasného počasí čáry na obloze, vždy jsem se domníval, že to budou nějaké kratší lety, někam k sousedům do Německa, na Slovensko, či kamsi do východní Evropy.

Omyl! Počítačoví nadšenci budou možná nad mými slovy nyní ohrnovat nos, ale já jsem se k webu, kde je možné sledovat pohyby většiny letadel a to nejenom nad naší republikou, Evropou, ale i nad jinými kontinenty, dostal až před pár dny. Úplně jsem tomu propadl a připadá mně úžasné, kliknout si na siluetu letadla, která na obrazovce počítače protíná naše Dašice a hned zjistit, co to letí za stroj, jaká je to společnost, odkud letí, kam míří a kdy má ve svém cíli přistát!

Těch informací je tam celá řada a sledování pohybu letadel v oblacích, tak to rozhodně předčí, alespoň u mě, nikdy nekončící, jalové politické televizní debaty! Škoda, že z informací na tomto webu se nedozvíme, co je právě pasažérům v letadle podáváno k jídlu, kdo je kapitánem a je-li letuškou blondýna či brunetka, zadaná či nezadaná! Možná takové informace budou za pár let, ale kdoví co bude zítra, natož za pár let!

Ale ani ve snu by mě nenapadlo, kolik velkých Airbusů, Boeingů (včetně největšího 747 Jumbo Jetu) nám lítá, až v nějaké jedenáctikilometrové výšce nad hlavami! S velkým údivem zjišťuji, že takovýto mnohatunový kolos vzlétl kupříkladu kdesi v USA a míří třeba do Spojených arabských emirátů, Thajska, Hong Kongu, Bangkoku, Kuala Lumpur apod. Cestující v letadle, když chtějí, mohou polohu svého letadla sledovat na obrazovce přímo před svojí sedačkou, ti otrlejší, ti to klidně „zapíchnou“ a v klídku pobrukujících motorů letadla si spokojeně spí.

Dnes je cestování letadlem úplně samozřejmá věc, vzdálenosti se zkracují a díky těmto možnostem, může i našinec (bohudík), prožívat mnohé zajímavé zážitky na cestách po celém světě, které nám nebyly před více jak dvěma desítkami let vůbec dopřány. Převážná většina mých vrstevníků trpí ovšem velkým handicapem a tou je řeč. Do každého z nás byla několik let nalívána povinná ruština, ale popravdě, s tímto jazykem si ve světě moc nepomůžeme.

Sám jsem to poznal při loňské adventní dovolené v Dubaji, kdy jsem si s anglickým slovníčkem v ruce připadal, jako úplný blbec. Nic mně nepomohlo, i když jsem mladému snědému taxikáři svojí dokonalou mimikou a perfektními posunky vehementně sděloval, že se rád s ním dohovořím česky, moravsky, slovensky, polsky a rusky. Hoch z Pákistánu mně evidentně nerozuměl. Tím naše snaha o verbální komunikaci skončila a nadále byla vedena v rovině úsměvů. K zaplacení za jízdu taxíkem nám nakonec pomohla obyčejná, jednoduchá kalkulačka a všem srozumitelné římské číslice! V souvislosti s tímto loňským výletem do Perského zálivu, chtěl bych všem cesty milovným Dašičanům toto poznání jenom doporučit! Po šestihodinovém přímém letu z promrzlé matičky Prahy, ocitli jsme se rázem v prostředí triček, krátkých kalhot a bosých nohou, v osmadvaceti stupni vyhřátém jiném světě. Týdenní pobyt v tříhvězdičkovém dubajském hotelu, je cenově srovnatelný s poukazem na letní dvanáctidenní letecký zájezd někam do letoviska ke Středozemnímu moři.

Již staré české šlechtické rodiny dávno přišly na to, že je dobré na léto se nastěhovat do rozkvetlých Čech a na zimu „pláchnout“ někam za vlaštovkami! Až někteří někam poletíte a budete právě nad Dašicemi, nezapomeňte mně z okénka zamávat, určitě si toho při tom mém častém sledování dašických oblak všimnu!

Vladimír Stibor

 


2 komentáře k “Kovoví obři brázdí oblaka nad Dašicemi”

  1. admin napsal:

    Pro více informací můžete navštívit například stránku http://www.flightradar24.com/

    V době přidávání tohoto odkazu přes Dašice přeletěl Boeing 757-300 (více zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Boeing_757) z Antalya (Turecko) do Hamburg (Německo) ve výšce 36 000 stop, což je cca 11 kilometrů.

  2. Pavel Ďurišík napsal:

    Jen pro zajímavost: Zkoušel jsem, jak daleko letadlo uvidím. Našel jsem si vhodné letadlo ( Airbus 380 :D)na trase do Dubaje. Když jsem ho na obloze objevil, byl podle flightradaru nad Českým Brodem. To znamená cca 80km vzdušnou čarou. :-O

 

Vložit příspěvek

*