Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

Kácení stromů v parku a další informace.  -  14. 4. 2011

Dobrý den. Před šesti dny byl na těchto stránkách publikován článek o dřevu z pokácených stromů v parku. Rád bych tedy odpověděl na zmíněný dotaz. Je domluveno, že velké kmeny odveze ke zpracování lesní družstvo Chvojno. Co se týče drobnějšího dřeva - popravdě nemám tušení. Předpokládám ale, že je to čistě v dikci správce majetku, čili nedávno přijaté paní Leksové. Důležitým faktem je, že se nepodařilo celou plánovanou akci dokončit. Přestože stromy určené k pokácení označil odborník, byla na ČIŽP doručena stížnost, na jejímž základě došlo k přerušení kácení do doby prošetření situace Krajským úřadem. Při provádění prací byl skutečně potvrzen špatný stav stromů. V jednom případě dělníci přivázali strom za traktor a ten se sám ( pouze vahou lana) vyvrátil. Jedná se tedy zjevně o havarijní stav. Bohužel přerušení prací mělo za následek, že se práce nestihly v období vegetačního klidu a budou moci pokračovat až zase na podzim. Pro město jsou s tím spojeny náklady na stěhování techniky do Dašic a zpět, které budeme muset uhradit. Komplikací je též odvoz dřeva na zpracování ( buď odvézt nadvakrát, nebo nechat půl roku ležet na místě). Více mě ovšem mrzí, že se nepodařilo odstranit havarijní stav. Vzpomeňte na událost v Třebíči, kde vloni strom spadlý při vichřici zabil chlapce. Za toto odmítám nést spoluodpovědnost. Tu by měl nést ten, kdo svou zbytečnou stížností stav zapříčinil. Na včerejší radě jsme obdrželi informaci, že Dašice obdržely neinvestiční dotaci od Svazku obcí Loučná ve výši 100 000,--Kč. Protože v podmínkách pro udělení dotace je právě využití na terénní úpravy, nebo na městskou zeleň, rozhodla rada o využití dotačních peněz spolu s městskou spoluúčastí na revitalizaci parku. To je dle mého názoru správná cesta k ochraně přírody a zlepšení životního prostředí v Dašicích. Odmítám způsob ochrany přírody dle hesla: Zabij Bobra, zachráníš strom.

 


5 komentářů k “Kácení stromů v parku a další informace.”

 1. Přemysl Socha napsal:

  Zdravím všechny,
  tak jsem si taky říkal, co to bylo za hurá akci, když v parku zůstalo několik kusů, které zjevně chtějí také dolů. Škoda jen, že se padlé dřevo nevyužije opět v parku na prolézačky a lavičky. Sice se nejedná o kvalitní dřevo, ale ono i pár let je dlouhá doba. Ona i umělecká soutěž pro nějaké zručné dřevorubce by zde nebyla od věci. Občas se někomu i nějaký ten kousek povede a zatopit se s tím dá vždycky.
  Udání někoho se nedivím, protože v Dašicích se stále ještě některé akce odehrávají zjednodušeně (bez povolení), takže chápu obavu onoho občana o zachování zeleně ve městě.
  A investice z fondů je fajn, ale říkám si, zda padne na něco, co bude koncepčně v souladu s názorem dalších generací a ne jen utopením peněz na vylepšení současné divočiny. Promiňte mi ten pesimizmus.

 2. Michal napsal:

  Předem chci říci, že si velice vážím toho, že alespoň někdo z rady města komunikuje s občany přes webové stránky. Zároveň naprosto souhlasím s tím, že park potřebuje úpravu a odbornou péči. Vámi uváděné vícenáklady by však měl podle mého názoru jednoznačně uhradit ten, kdo povolal dřevorubce a technniku na kácení stromů bez příslušných povolení. Kdo jiný než zástupci města by měl ctít zákony a mít potřebná povolení na kácení stromů?

  • Pavel Ďurišík napsal:

   Dobrý den Michale. Včera jsem se ptal pana tajemníka Horského, zda skutečně máme povolení ke kácení stromů. Sdělil mi že ano. Bylo vydáno na základě dopručení dendrologa pana Maara a pracovníků lesního družstva Vysoké Chvojno.
   PS.: Pokud jsem zkomolil jméno pana dendrologa, nechť mi promine.

   • Michal napsal:

    Pokud byla všechna povolení v pořádku, pak tedy nerozumím tomu, proč se muselo přestat kácet? Jinak doufám, že z parku vznikne opravdu pěkné místo.

   • Pavel Ďurišík napsal:

    Zdravím vás Michale. Proč se nekácelo dále je podle mého názoru jasné z předchozího. Včera na radě jsme probírali nabídky na revitalizaci. Zmíněné prostředky doplněné o peníze města by měly stačit na úpravu první části parku od hasičské zbrojnice po pěšinu ke škole. V tomto prostoru by kromě zahradnických a terénních úprav mělo vzniknout odpočinkové místo se šesti lavičkami. Věřím, že se časem doplní o prolézačky a houpačky pro děti. Snad se v příštím roce najdou další prostředky a bude se v revitalizaci parku pokračovat.

 

Vložit příspěvek

*