Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

Dašické volby dne 11.11.2010  -  13. 11. 2010

Dne 11.11.2010 proběhla první schůze nově zvoleného zastupitelstva. Účastnilo se hodně hostů – výrazně přes 30. Velmi mne těší, jak velké množství lidí se začalo o to, co se tady děje, zajímat. Kéž by vydrželi.

Schůzi začínal dosluhující starosta Ladislav Racek.

Od vyhlášení výsledků voleb uplynul skoro měsíc. Ten byl plný debat a schůzek většího či menšího počtu lidí, ale nikdy ne celé zvolené patnáctky. Po nějaké době se zkonsolidovalo seskupení, které se stalo vůdčí koalicí a volby orgánů města rozhodlo ve svůj prospěch velmi křehkou většinou 8 hlasů. Jde o hlasy těchto zastupitelů: MUDr. Dejdar, Bc. Hora, Mgr. Zikmund, Ing. Foldyna, Tomáš Kolda, Pavel Durišík, Lenka Havlovcová a Pavol Ďurišík.

Vraťme se na začátek jednání. Nejprve proběhl slavnostním slib zastupitelů a každý z nás převzal svůj „dekret“. Věnujte pozornost textu slibu: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu města a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky.“

Vlastní volby začaly přijetím nového jednacího řádu, který přinesl, mimo jiné, divácky atraktivní veřejnou volbu – hlasováním. Těžko se mi vysvětluje, že jsme se snažili usnadnit rozhodování jednomu z nás tím, že podpoříme volbu tajnou. Tohle kalkulování mi šlo celou dobu proti srsti - a navíc stejně nevedlo k výsledku.

Ještě před volbami jsem uvažovala nad tím, jak ideálně bych si představila vedení města. Úvahy o tom, kdo je jak schopný a na jakou pozici by se hodil jsou, bohužel, to poslední, o co v těchto dohadováních jde. Nastolila se hra – kdo z koho. A má vítěze.

Jiným pohledem je počet získaných hlasů – v tomto ohledu to dopadlo snad o něco lépe. Nově zvolený starosta Mgr. Zikmund získal opravdu nejvyšší počet hlasů (240), i když většinu z nich dostal ze Zminného. V sumě dosáhl nejlepšího výsledku, tak řekněme, že je starostou více méně oprávněně. Bude-li do budoucna schválena přímá volba, taky by se jím stal… Po zvolení se ujal dalšího vedení schůze.

Druhým mužem radnice se stal ing. Foldyna. Tam se o oprávnění dá hovořit v tom duchu, že dokázal přesvědčit ten minimální počet k tomu, aby jej zvolili. Ziskem 189 hlasů byl na pomysleném 6. místě z 15 kandidátů.

Novými radními se stali Bc. Jiří Hora, Pavel Ďurišík (pro ty, co nevědí, tak Ďurišík ml.) a MUDr. Dan Dejdar.

Předsedkyní Finančního výboru se stala Lenka Havlovcová. Předsedou Kontrolního výboru byl zvolen Bc. František Cirák.

Dále byl schválen místostarosta, aby nás zastupoval ve svazku obcí Loučná. Byla schválena výše odměn neuvolněných zastupitelů, počet členů rady, uvolněnost starosty i místostarosty. Poměrně rychle jsme vyčerpali všechny body k jednání.

Tak uvidíme, co se bude dít. Jak se nové vedení osvědčí.

Ing. Alena Janáková

Doplněno (admin): aktuální informace o zastupitelstvu a funkcích naleznete zde: http://www.dasice.net/zastupitelstvo/

 


Jeden komentář k “Dašické volby dne 11.11.2010”

  1. Pavel Ďurišík napsal:

    Se zájmem jsem si přečetl tvůj článek o volbě vedení města. S většinou tvých názorů v něm lze souhlasit. Jen bych rád vyjádřil svůj názor na tři věci. Když jsem se rozhodl kandidovat do zastupitelstva, byla jednou z mých priorit změna komunikace vedení města s občany ( zejména větší otevřenost). To bylo jedním z důvodů, proč jsme se dohodli na volbě vedení města aklamací. Ať každý svým voličům ukáže jak hlasoval a přijme za své rozhodnutí zodpovědnost. Tvůj pohled na sílu mandátu optikou počtu hlasů pro každého neobstojí. Každý zastupitel má jeden hlas, který má stejnou sílu jako každý jiný zastupitel. Zminný je stejnou součástí Dašic, třeba jako Babín, nebo Velkolánské. Pokud bychom tomu chtěli jinak, museli bychom prosadit odtržení Zminného od Dašic. Poslední má připomínka se týká povolebního vyjednávání. Píšeš, že po volbách šly stranou úvahy o tom, kdo je jak schopný. Mohu tě ubezpečit, že u mě tedy ne. Já jsem přesvědčen, že tato volba byla pro Dašice tou nejlepší možnou při daném rozložení sil. Je to samozřejmě jen předpoklad. Pravda se ukáže v nejbližších čtyřech letech. Snad jediná věc mě mrzí, že se nepodařilo dohodnout pevnější většinu devíti, nebo deseti zastupitelů.

 

Vložit příspěvek

*