Výroba, opravy a repase nákladních vagónů. Strojírenská výroba se zaměřením na železnici. Obchodní činnost v oblasti strojírenské výroby.

 
Koralkykomponenty.cz - internetový obchod s korálky - materiál pro výrobu originálních šperků. Korálky, náušnicové háčky, řetízky, zapínání, ketlovací jehly a nýty, rokajl a další.
 

Jak to taky někdy chodí  -  3. 6. 2009

V úterý 21.4. jsem před schůzkou Komise pro regeneraci památek hovořil na chodbě Městského úřadu s jedním členem komise Ing. Vlasákem o tom, že podle mého názoru je přidělování dotací státu i prostředků města na opravu a regeneraci památek v našem městě jen a jen na kostel „svinstvo“. Byl jsem upozorněn abych vážil slova a aby se někdo nepodíval na hospodaření sportovního klubu. Skutečně nejlepší obranou je útok. Do té chvíle jsem i přes dotazy na vedení města netušil kdo a proč pozval dne 12.února auditory, kteří se celý den podrobně doklad po dokladu věnovali jen a jen hospodaření sportovního klubu a jeho vyúčtování dotací města. Ale k věci. K tomuto vyjádření mě vedla skutečnost že jak v roce 2008, tak v roce 2009 se značnou měrou (nebudu tvrdit největší) majitelé fary zasloužili o to, že na regeneraci památek přišli dotace od státu. Podle vyjádření paní Exnerové z ministerstva, která to má na starosti, v roce 2008 byly i díky nim dotace státu 400.000,- Kč místo 200.000,- Kč nebo i menším (největší náklady na „památkové práce“ a tím pádem nejvyšší žádost vzhledem ke třem dalším) a v roce 2009 byla jejich žádost jediná, která prošla (ostatní tři byly z formálních důvodů vyřazeny). A v roce 2008 získali i krajský grant ale možný podíl města cca. 30.000,- Kč uhradili sami. I z tohoto důvodu mně skutečně nepřipadá „spravedlivé“ aby všechny prostředky šli jen a jen na kostel (i když po právní stránce je to možné). Záleží jen na rozhodnutí města. Aa to jsem měl před jednáním patřičné komise na mysli.
Ale když jsem byl „obviněn“ z předpojatosti zjistil jsem si všechny dostupné údaje od roku 2006, kdy město začalo tyto prostředky využívat. A skutečnost je více než zajímavá. V roce 2006 žádalo město o státní podporu v celkové výši 5.175.000,- Kč celkem na čtyři kulturní památky ve vlastnictví města, církve, fyzické osoby (dále FO) a právnické osoby (dále PO). Město dostalo příspěvek ve výši 620.000,- Kč, podíl města k tomu činil 180.000,- Kč a podíl vlastníka 90.000,- Kč. V roce 2007 bylo žádáno o státní podporu v celkové výši 1.910.000,- Kč na tři kulturní památky ve vlastnictví města, církve a FO. Dotace pak činila 200.000,- Kč, podíl města 129.627,- Kč a podíl vlastníka 37.000,- Kč. V roce 2008 bylo žádáno o dotace ve výši 2.148.000,- Kč na čtyři kulturní památky ve vlastnictví církve a tři FO. Dotace činila 400.000,- Kč, podíl města 114.500,- Kč a podíl vlastníka 57.500,- Kč. Takže když to shrnu město za tři roky získalo dotace od státu ve výši 1.420.000,- Kč, z vlastních prostředků vložilo 424.127,- Kč. Z majetku církve se vždy jednalo o dotace na kostel, z majetku města 2x na novou radnici č.p. 25, z FO 2x na dům č.p. 103 na Masarykově náměstí a 1x na mlýn, tvrz a faru. Z PO 1x na Vejrychovu vilu č.p.31.
Možná tomu nebudete věřit ale s žádostí na celkem 8 kulturních památek na doporučení Komise pro regeneraci památek Rada města vždy rozhodla ve prospěch kostela a všechny přidělené a vlastní prostředky města (celkem 1.844.127,- Kč) šli jen na tuto kulturní památku.
Nerad bych byl podezříván ze zaujatosti proti kostelu – naopak. Je to skutečně jedna z mála kulturních památek města a zvláště v letošním roce, kdy si připomínáme 300 let od jejího vzniku, bych byl pro masivnější podporu jeho nutných oprav a rekonstrukcí. Navíc v Hrdličkově ulici bydlím a tak každé zkrášlení i této ulice vítám. Také vím, že prostředků na záchranu popřípadě rekonstrukci či opravy kulturních památek by bylo zapotřebí daleko více. I z tohoto důvodu je každé doporučení uvedené komise a rozhodnutí Rady města těžké. Ale přesto jsem přesvědčen, že jednostranné upřednostňování pouze jedné kulturní památky na úkor ostatních není správné. Nevím zda-li doporučení komise jsou schopni ovlivnit členové komise mezi kterými jsou zástupce majitele této památky či další osoby spjaté jakýmkoliv způsobem s kostelem, zda-li jsou schopni ovlivnit rozhodnutí Rady města podobně „nezaujaté“ osoby - radní. Ale pokud - je jeden člověk členem komise, která využití prostředků Radě města navrhuje, ten samý člověk je radním a o rozdělení prostředků rozhoduje a nakonec firma, ani se tomu nechce věřit ale opravdu téhož samého člověka, zakázku realizuje – může to vyvolat a mezi občany vyvolává řadu pochybností.
Nebylo by pro všechny zúčastněné i nezúčastněné lepší nechat rozhodnutí o přidělení poskytnuté dotace a příspěvku města v tomto případě na celém zastupitelstvu ? Možná jen s některými spoluobčany vidím trávu růst a vše je jinak a křišťálově čisté – ale to bychom se také mohli dozvědět. Nejlépe předem. A za výraz „svinstvo“ se omlouvám? Možná je to ….. ….. !

V roce 2009 je to přece jen trošku jinak – že by i na můj „protest“ ? O dotaci žádali stejní majitelé památek jako v roce 2008 – tedy na kostel, tvrz, mlýn a faru. Dotace státu činí 200.000,- Kč. Komise doporučila dne 21.4. a Rada města rozhodla 22.4. přidělit ze státní dotace na kostel 150.000,- Kč a na faru 50.000,- Kč. Z podílu města vyčlenila na kostel 200.000,-Kč a na faru 90.000,-Kč. Zda-li opravu kostela bude realizovat zase firma pana radního nevím. Uvidíme.
Jan Foldyna

 


3 komentáře k “Jak to taky někdy chodí”

 1. Anonymní napsal:

  Marně přemýšlým kde je Vejrychova vila? Že by Vosáhlova vila?

  • admin napsal:

   vygooglováno: „Pražský architekt Jan Vejrych (1856-1926), přední zastánce dekorativního historismu ve směru wiehlovské české novorenesance, je autorem projektu chrudimského muzea (1897-1898) a sousedního Osvětového domu (1897-1901, převážně v novobarokním duchu) i radnice v Pardubicích a Vosáhlovy vily v Dašicích.“

 2. Martin Šimek napsal:

  Nadpis článku je zavádějící.
  Pokud bych chtěl zveřejnit své dohady o rozdělování prostředků města, dal bych prostor i protistraně.

  Očekával bych konkrétní protinávrhy z Vaší strany.
  Jinak je to jen remcání.

  Martin

 

Vložit příspěvek

*